Skip to main content

Ako sa vyhnúť krádeži na dovolenke?

| menworld.sk | Cestovanie

Keď sú ľudia ďaleko od domova, hľadajú relax, zábavu a často so sebou nosia rôznu techniku ako digitálne fotoaparáty a notebooky. Tieto predmety sa stali hlavným cieľom pre zlodejom po celom svete.

Nebezpečenstvo začína na letisku, ani zamestnanci letiska nezaručia vašu ochranu, práve naopak, čoraz častejšie sa po celom svete vyskytujú prípady kedy je batožina vykradnutá priamo zamestnancom letiska. Treba si dávať pozor aj na miestnych obyvateľov v dovolenkovej destinácii, ktorí si vyhľadajú svoju obeť ešte na letisku alebo na parkovisku pre autobusy.

Tu je niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu minimalizovať riziko okradnutia:

NEŽ ODÍDETE

Vytvorte si zoznam všetkých cenností, ktoré si beriete so sebou v prípade, že by ste potrebovali nahlásiť krádež na polícii alebo vo vašej poisťovni. Akonáhle dorazíte do cieľa, môžete porovnať, či všetko to čo máte na zozname, súhlasí s obsahom vašej batožiny (nezabudnite na kontrolu aj po návrate domov). Okrem toho, urobte si fotokópie dôležitých dokumentov ako sú lístky, cestovný pas a podobne.

NA LETISKU

Cennosti držte pri sebe

Ak je možné mať cennosti pri sebe, urobte tak, je viac pravdepodobné, že sa vám nestratia. Ak prepravujete niečo cenné v batožine, uistite sa, že je na dne. Zmenšíte príležitosť pre zlodejov (vrátane personálu) ktorí majú na preskúmanie batožiny len pár sekúnd.

Zamknite batožinu

Investujte do kvalitnej batožiny a kúpte si samostatné zámky na zips. Tiež odporúčame zips prelepiť štítkom s vašim menom, môžete tak dokázať manipulovanie s batožinou a uľahčí sa aj identifikovanie. Tento krok vám poslúži aj ako dobrá prevencia.

Majte otvorené oči

Keď ste na letisku, nikdy nechávajte batožinu mimo dohľadu. Preventívne pomáha, ak sa neustále držíte aspoň časti svojho kufra, alebo máte okolo zápästia omotaný popruh z tašky. Takže keď sa niekto pokúsi otvoriť vašu tašku, určite to ucítite.

Berte na vedomie nebezpečné zóny

Pre zlodeja je jednoduché dostať sa do miest, kde opúšťate batožinu, aj keď len na krátko. Napríklad, keď prechádzate detektorom kovov, čo je na letiskách povinné bezpečnostné opatrenie, tu môže zlodej ukradnúť vašu tašku priamo z pásu, notebooky sú tu obzvlášť lákavé ciele. Ak potrebujete ísť na záchod a nemáte spolucestujúcich, ktorí by dohliadli na kufre, vezmite si všetky veci so sebou na WC.

Dbajte na uloženie príručnej tašky v lietadle, ak je to možné, uskladnite si batožinu pod sedadlo pred vami. Ak sa pod sedadlo nezmestí, umiestnite ju do priestoru nad hlavou, naprieč vášmu sedadlu, budete tak mať prehľad, keď niekto priečinok otvorí. Pri vystupovaní z lietadla sa uistite, že máte všetky veci pri sebe.

VEREJNÝ PRIESTOR

Noste púzdro na peniaze

Držte všetky svoje peniaze a doklady v púzdre, umiestnite ho tak, aby nebolo nápadné a ľahko odcudzené. V hotely alebo v hotelovom trezore si odložte peniaze potrebné minimálne na jeden deň a jeden z dokladov, napríklad cestovný pas (v rámci EÚ) alebo občiansky preukaz (mimo EÚ) a druhý majte vždy pri sebe. Nikdy peňaženku s dokladmi nespúšťajte z očí.

Zachovajte peňažnú zásobu

Rozdeľte si peniaze, ktoré máte pri sebe, mimo peňaženky si nechajte určitú hotovosť vo vrecku. V prípade straty alebo krádeže peňaženky budete mať istotu, že sa dostanete späť do hotela.

Zadajte si cieľ

Zlodeji sú stále na pozore pred ľuďmi, ktorí blúdia v cestovných mapách a informačných tabúľ. Dávajte si pozor v preplnených miestach ako sú stanice metra, kde sú pre zlodejov ciele aj miestni obyvatelia.

Ak je to možné, držte sa ďalej od miest kde sa zhromažďujú spolu ostatný cestujúci, pre zlodeja je to perfektná možnosť. Pri prechádzkach si vytvorte orientačné body ako sú stanice či obchody. Vyhýbajte sa veľkým skupinám, ale zároveň sa neizolujte, inak by ste boli ľahkým terčom.

Kamuflujte prenajaté auto

Automobily, ktoré sú zjavne prenajaté, hovoria o šoférovi že je v neznámom prostredí. Skúste požiadať požičovňu o auto bez samolepky svojho loga. Modely bez nálepky sú stále bežné, takže by to nemal byť problém. Držte všetky svoje cennosti a turistickú výbavu, vrátane máp, suvenírov a podobne buď v kufri alebo aspoň mimo dohľadu. Opýtajte sa v hotelovej recepcii na najbezpečnejšie miesto na nočné parkovanie.

Buďte opatrní pri výmene peňazí

Snažte sa získať dostatok hotovosti ešte pred vycestovaním. Ak platíte eurobankovkami mimo krajín eurozóny, prerátajte si výdavok, ten už dostanete v miestnej mene a môže sa stať, že sa vám budú snažiť zle vydať.

Dajte si pozor na podvody

Podvody sa vyskytujú všade a preto je lepšie byť pripravený. Pozor na falošných žobrákov, niektorí sú veľmi presvedčiví, ale možno aj z vašich peňazí si kúpili to BMW zaparkované za rohom.

Iný podvod, falošný policajti ktorí vás vyzvú na osobnú kontrolu. Pri kontrole dokladov a peňaženky označia vaše peniaze za falošné a zabavia ich. Nikomu nedávajte vašu peňaženku, len jeden doklad totožnosti.

Dajte si pozor na príliš ochotného miestneho obyvateľa, ktorý sa vám snaží dávať plno užitočných rád o miestach, ktoré by ste mali navštíviť. Je takmer isté že za ďalším rohom čaká jeho komplic. Pozor na každého kto do vás "náhodou" narazí, tiež majte na pamäti starý trik, keď jeden z mužov sa vás na niečo pýta a druhý vyberá vaše vrecká.

Pamätajte si: pokiaľ vaše veci neprídu do kontaktu s inými ľuďmi, nikto vám ich neukradne.

Držte sa týchto rád a vašu dovolenku prežijete spokojne a bez problémov.

Prečítané: 9295x
Späť hore