Skip to main content

Viete si vybrať správnu košeľu?

| Manworld.sk | Ako vyzerať

Každý správny chlap by mal mať vo svojom šatníku aj elegantnú košeľu. Zabudnite na klasické vzory a strihy. Dnes sú in skôr štýlové vypasované košele. V tomto článku si priblížime niekoľko tipov pri výbere správnej pánskej košeli Porovnáme strihy a typy golierov.

 Strih je dôležitý

Ak patríte medzi pánov, ktorí si vo svojich najlepších rokoch obliekali klasickú košeľu, zrejme vám nebude povôli nová móda pánskych košieľ. Dávnejśie sa na Slovensku pred´vali väčšinou klasické košele jednoduchého strhu. Dnes tento strih kośele nazývame Regular fit. Strih je v každej časti približne rovnako široký. Toto však  pri štíhlejších mužoch vytvára efekt voľnej košele, po bokoch miestami ovísajúcej. Strih regular fit sa u mladších ročníkov považuje za zastaralý. Nový trend určuje košele tesne obopnuté v miestach, kde môže mužské telo vyniknúť. Ide o strih Slim fit. Tento strih je zúźený na prisiach, tesne pod nimia  v oblasti pása. Košeľa je tak pekne vypasovaná a nikdy nebude na vás ovísať.  Pre najnáročnejších mužov sa v posledných rokoch vyvynul ešte jeden strih košele a to Extra(alebo niekedy aj Super) Slim fit. Ide o extrémne zúžený strih, ktorý padne len symetrickým postavám.

Regular fit a Slim fit strihy

 

Uviažte si správny uzol

Jednou chybou pánov je, že nevedia aký uzol by si do kravaty mali uviazať, resp. vedia si uviazať len jeden a potom im do niektorých košieľ nesadne podľa predstáv. Na pánskyh košeliach rozlišujeme aj rôzne goliere. V prvom rade sa rozdeľujú na jednoduché a dvojité. V tomto prípade ide skôr o imidž. Druhé rozdelenie je na základe strihu goliera.

Klasický golier- takzvaný Kent. Ide o njarozšírenejší strih goliera, do ktorého sa môžu viazať všetky uzly.


Rozšírený Cutaway – Tento typ goliera sa hodí pre fajnšmekrov, ktorí si vedia zaviazať široké uzly- najčastejšie dvojitý Windsorský uzol.

Button- down golier vznikol pri hraní póla, kedy si anglický hráči pripli golier, pretože im pri behnaí zavadzal. Košele s takýmto golierom sa považujúza neformálne a nosia sa bez kravaty.

Club golier – nový typ pre business košele. Ide o košele s oblým golierom, ktoré sa hodia na menej formálne pracovné stretnutia, pretože sa k nim nikdy nenosí kravata.

Prečítané: 13346x
Späť hore