Skip to main content

Užitočné vlastnosti medu, za ktoré sa vám vaše telo poďakuje

| Manworld.sk | Výživa

Liečivé vlastnosti včelích produktov boli dobre známe už v staroveku. Med sa pri liečení rôznych chorôb používa nielen v ľudovej, ale aj v modernej vedeckej medicíne.

Med obnovuje a dodáva silu, mobilizuje ochranné funkcie tela a zvyšuje jeho imunitu, vďaka čomu je kráľom prírodných produktov, ktoré majú priaznivý vplyv na celý organizmus.

Dokonca aj v staroveku si ľudia všimli, že priaznivci prírodného medu netrpia chorobami kĺbov, cievneho systému, majú dobré zdravie a dlhotrvajúci život.

Propolis je tiež široko používaný v medicíne a kozmetike. Používa sa pri liečbe rán, popálenín a omrzlín, používa sa na pľúcnu tuberkulózu, angínu, kožné ochorenia a sliznice v ústach a dodáva sa do lekárskych zubných pást a krémov. 

Peľ kvetov je rovnako zázračný produkt. Podobne ako med slúži ako potrava pre včely, je bohatý na bielkoviny a vitamíny. Obsahuje zdravé tuky, minerálne soli, rastové látky a hormóny, ktoré dokážu kontrolovať správnu hladinu cukru v krvi. Peľ sa odporúča na chudokrvnosť, vyčerpanie, slabosť a mnoho ďalších chorôb.

Čo potrebujete vedieť o mede

Kvalitný med obsahuje asi 60 rôznych látok. Hlavnou zložkou všetkých odrôd sú uhľohydráty: glukóza  (hroznový cukor)  a  fruktóza  (ovocný cukor). 100 g medu obsahuje 0,3 – 3,3 % bielkovín, 77,2 % uhľohydrátov a dodáva telu 335 kalórií energie.

Med obsahuje množstvo enzýmov, ktoré významne urýchľujú metabolické reakcie, ktoré sa vyskytujú v tele. Z minerálov med zahŕňa soli vápnika, sodíka, horčíka, železa, síry, jódu, chlóru a fosforu.

Med obsahuje relatívne veľké množstvo vitamínu  B2, C,  B6,  E,  K,  kyselinu pantoténovú a listovú a ešte väčšie množstvo minerálnych látok obsahuje chutný medovicový med.

Kontraindikácie

Niektorým ľuďom je  konzumácia medu kvôli ich precitlivenosti naň zakázaná. V takom prípade sa z medu vyvíja žihľavka, svrbenie, nádcha, bolesti hlavy a zažívacie ťažkosti. Týmto osobám je  med kontraindikovaný .

Naopak, med možno použiť na diabetes mellitus, samozrejme v miernom množstve a po konzultácii s lekárom. V podstate  ale nemá med prakticky žiadne priame kontraindikácie, takže ho môže používať každý.

Med ako liek

Ako zdroj ľahko stráviteľných uhľohydrátov - glukózy a fruktózy, obsahujúcich jedinečnú sadu vitamínov, minerálov, organických kyselín, enzýmov, stopových prvkov, antibakteriálnych látok a biogénnych stimulantov, sa  med dá nazvať úžasným prírodným liekom, ktorý má jedinečný vplyv na ľudské telo.

Ak chcete zlepšiť svoj metabolizmus a schudnúť, med je pre vás nevyhnutným produktom. Pri pravidelnom používaní, v určitých množstvách a podľa špeciálnej receptúry si s jeho pomocou môžete dať svoje telo veľmi rýchlo do poriadku. Med je tiež vynikajúca alternatíva ku koláčom a sladkostiam, tak ho určite ochutnajte.

Prečítané: 2738x
Späť hore