Skip to main content

Nadváha - diéty

| menworld.sk | Výživa

Dnešná hektická doba prináša rôzne úskalia. Jedným z nich je aj nežiadúce priberanie. Tiež som sa stal "obeťou". Iste to poznáte. Ste mladí, môžete zjesť aj "koňa" a nepriberiete. Ste zvyknutý na dobroty, ktoré nám dnešný trh ponúka. A nie je ich málo. Dalo by sa povedať, že každý deň stovky nových dobrôt pribúdajú.

Trh je rozmanitý, výrobcovia sa snažia vyrobiť stále niečo "iné" čim by prilákali naše mlstné jazýčky a samozrejme zarobili. Nepoznám človeka ktorý by nebol na dobroty, ktoré dnešná doba ponúka, či už sladké, slané, kyslé, horké...

Sú medzi nami len tí, ktorí svoje chúťky ovládajú a tí ktorí podľahnú a "papkajú a papkajú". Tí čo majú šťastie a príroda ich obdarila dobrým kvalitným spaľovaním, majú šťastie a nepriberajú. Opakom sú tí ktorí sa tzv. len na jedlo pozrú a "majú ho na sebe". Existujú medzi nimi tí, ktorí to riešia pohybom a vďaka drine nepriberú a tí ktorí zľahka naberajú kilá. Táto skupinka sa môže deliť na ľudí, ktorým je to ľahostajné a na ľudí ktorí nariekajú nad svojou obezitou. Táto skupina sa tiež delí na tých ktorí sa odhodlajú so svojou nadváhou niečo robiť a tí ktorí sa len ľutujú a nie sú ochotní sa vzdať niektorých dobrôt a začať sa hýbať.

Pravdu povediac ja nepatrím medzi ľudí ktorí milujú veľmi pohyb a preto sa mi stalo to, na čo ma veľa ľudí dlho upozorňovalo. Pribral som. Do 30tky organizmus funguje ako spaľovňa, ale potom sa niečo zmení a odrazu to čo zjeme nespotrebujeme a "hop" a máme pár kilogramov na sebe naviac.
Keby aj nešlo o estetiku nášho tela, je tu ešte niečo čo by nás malo oveľa viac zaujímať a to je naše zdravie. Beztak už v potravinách konzumujeme veľké množstvá nie práve vhodných látok, ktoré nášmu organizmu viac ubližujú ako pomáhajú. Žijeme len raz a preto by sme si nemali dobrovoľne skracovať aj tak nie príliš dlhý život. Náš organizmus potrebuje vyvážené množstvo látok a ich nadmernou konzumáciou obmedzujeme fungovanie niektorých orgánov.

Začína to všetko už v rannom detstve kedy nás rodičia s dobrým úmyslom odmeňovania tzv. naučia na sladkosti. Nie každý sa na ne naučí príliš, ale je  dosť detí ktoré si deň bez sladkosti nevedia predstaviť. Ja nepatrím medzi tých ktoré mali sladkosti každý deň počas detstva ale aj tak patria stále medzi obľúbenú časť potravín. Čo sa týka dôležitosti pre organizmus, sú asi najdôležitejšie pre náš mozog a to preto, že pri ich konzumácii mozog vylučuje "hormón šťastia" ktorý máme tak radi. Mali by sme sa opýtať sami seba, potrebujeme také kvantum sladkostí ako konzumujeme? Alebo si tento pocit "šťastia" vieme vyvolať aj iným spôsobom.

Ďalším neduhom na ktorý sme si zvykli v neskoršom veku sú tuky. Sú v rôznych formách. Či už mliečne výrobky, alebo mäsové výrobky, alebo rastlinného pôvodu. Nechcem polemizovať o tom, ktoré áno, ktoré nie. Sú dôležité pre náš život, či už tuky živočíšneho, ale aj tuky rastlinného pôvodu. Ale som o tom presvedčený, že nie v takom množstve v akom sme si zvykli ich konzumovať. Keď si pochutnávame na jednej forme tuku, uvedomujeme si čo práve jeme? Vieme koľko naša dobrota obsahuje tuku? Je toto množstvo potrebné pre náš organizmus? Alebo ho len zbytočne zahlcujeme veľkým množstvom, ktoré nie je schopný spracovať. Uvažujeme nad tým, bez ohľadu na to či sme chudí alebo máme nadváhu? Náš organizmus je pri narodení, ak nemá žiadne disfunkcie, pripravený existovať 130 rokov života. Koľko sa v skutočnosti dožívame? Nie je aj jedným z dôvodov prečo tento vek nedosiahne väčšina populácie prejedanie a málo pohybu? Určite áno.

Nedá mi nespomenúť tekutiny, ktoré sú tiež veľmi dôležité pre náš život. Veď sa skladáme vo väčšine z tekutín. V našom organizme existuje príjem a výdaj. Pijeme dosť? Čo pijeme? Priznám sa, že v blízkej minulosti som mal v obľube veľa sladených nápojov obsahujúcich oxid uhličitý. Časom ako výrobcovia začali do nápojov pridávať čoraz viac a viac umelých sladidiel a zvýrazňovačov chuti, sa tento druh nápojov u mňa stal menej populárny. V súčasnosti sa TOP stala čistá voda. Voda z vodovodu. Chválabohu jej máme na Slovensku stále dosť a ešte stále za veľmi nízku cenu a priamo doma z vodovodu.  Tak prečo platiť za nápoje, ktoré nám v skutočnosti len ubližujú. Oxid uhličitý, ktorý obsahujú nie je príliš k osohu, ako aj umelé sladidlá.

Vrátim sa k pôvodnej téme. Čo s tým ak sme sa týmto všetkým dlho nezaoberali a pribrali sme. Chceme ešte prežiť dlhý a plnohodnotný život, čo najlepšie v zdraví. Potom by našim cieľom mala byť úprava životosprávy a  s tým súvisiaca úprava jedálneho lístka. Keďže nie som odborník na stravovanie, rozhodol som sa hľadať čo najsprávnejšiu úpravu stravovania. Človek by nemal hladovať aj keď sa snaží upraviť svoju váhu. Skúšal som už všeličo, napríklad "ryžová diéta", "zeleninová diéta", "ovocná diéta". Pri každej mi niečo chýbalo a skoro vždy som pociťoval hlad, ale niekedy aj odpor k jedlu. A to nie je normálne.

Momentálne som si na odporúčanie svojho šéfa vybral tzv. 90 dňovú diétu. Obsahuje zo všetkého trochu. Aj ste sýty aj organizmus má čo potrebuje, aj hmotnosť ubúda. Táto diéta je o tom, že každý deň dáme organizmu čas na očistu, prijímanie potravy a trávenie potravy. V 1.deň dostane potraviny prevahy bielkovín, 2. deň prevažuje príjem škrobov, 3. deň uhlohydráty a 4. deň konzumujete potraviny ktoré obsahujú veľké množstvo vitamínov. Telo dostane všetko čo potrebuje postupne. Všetko v primeranej forme a v skoro presnom čase. Hovorí sa že každá bunka nášho organizmu má pamäť. Naše telo si ako celok po získaní týchto návykov stravovania vie, ktoré látky v ktorý deň dostane a preto si nepotrebuje robiť zásoby. Dosť dôležité je po ukončení tejto diety neupustiť od sebadisciplíny a aj keď zjeme niečo "nepovolené" dať nášmu organizmu to na čo bol zvyknutý pravidelne to dostávať.

 
Problém jojo efektu je vlastne to, že naše telo nedostane to na čo bolo zvyknuté a pri najbližšej príležitosti sa snaží urobiť si zásobu. A sme späť tam kde sme nechceli byť. Naše telo je zmätené.

Potreba zmeniť svoje stravovacie návyky ma viedla aj k inému spôsobu nazerania na svoje telo. Je to schránka, ktorá funguje dobre len vtedy ak jej dám to čo potrebuje a nebudem ju znečisťovať a zaťažovať tým čo potrebuje iba môj mozog - môj mlstný jazyk. Chcem prežiť dlhý a zdravý život a to je dôvod prečo som sa rozhodol zmeniť stravovanie.

Prajem veľa zdaru aj ostatným ktorí sa rozhodli začať si vážiť svoje telo.

Prečítané: 11771x
Späť hore