Skip to main content

Komplikuje vám zápach z úst život? Poradíme vám, ako sa ho zbaviť

| Manworld.sk | Výživa

Najčastejšou príčinou zápachu z úst, ktorá sa dá najrýchlejšie odstrániť, sú určite silne zapáchajúce potraviny, ako je cesnak alebo cibuľa.

Za zápach z úst však môžu aj choroby ako kazy a paradentóza či infekcie v ústach. Príčinou zápachu z úst je však aj zlá dentálna a ústna hygiena.

Dobrou správou je, že s nasledujúcimi radami sa zápachu z úst môžete pomerne jednoducho vyhnúť a užiť si plánovanú dovolenku bez akýchkoľvek nepríjemných starostí a bolestí zubov.

Záleží na správnej zubnej hygiene

Za zápach z úst sú najčastejšie zodpovedné baktérie, ktoré sa pri zlej starostlivosti o zuby a ústnu dutinu množia a spôsobujú nepríjemne zapáchajúci dych. Každý, kto si ale čistí zuby dvakrát denne, ako odporúčajú zubári – ráno po raňajkách a večer pred spaním – robí správne a môže sa týmto nepríjemným stavom a situáciám vyhnúť. Ak sa teda chcete nepríjemného zápachu z úst zbaviť, musíte investovať čas aj peniaze do správnej zubnej hygieny.

Pri čistení zubov dbajte na to, aby ste starostlivo očistili vonkajší a vnútorný povrch každého zuba, počínajúc od ďasien. Dôkladne sa musia vyčistiť aj žuvacie plochy.

Aby ste sa vyhli akémukoľvek zápachu z úst, mali by ste na čistenie medzizubných priestorov používať aj zubnú niť. Využiť sa na tento účel dajú produkty s osviežujúcou mätovou príchuťou aj bez nej.

V neposlednom rade by ste si mali jazyk vyčistiť škrabkou na jazyk, pretože práve tu sa baktérie s obľubou usadzujú najviac. Na tento účel zasa môžete použiť plastovú škrabku z drogérie alebo investovať do udržateľnej medenej škrabky s dlhou životnosťou. Tento postup má výhodu aj v tom, že drahý kov pôsobí antibakteriálne a zabraňuje tak zápachu z úst.

Svieži dych pre čistý pocit v ústach

Ako sme práve zistili, precízne čistenie zubov a úst v domácom prostredí, ale aj u dobrého zubára v Žiline, je to najlepšie, ako sa vyhnúť zápachu z úst. Spôsobov je však oveľa viac.

Napríklad, po vyčistení zubov je vhodné si ústa dôkladne vypláchnuť ústnou vodou.

Zápach z úst však nespôsobujú len baktérie či jedlo a nápoje. Aj nedostatočný príjem tekutín podporuje množenie baktérií a zápach z úst. Dbajte preto na to, aby ste svoju ústnu sliznicu udržiavali vlhkú a pitím v pravidelných intervaloch podporovali slinenie. Na to je najlepšia čistá voda. Žuvačky bez cukru tiež krátkodobo stimulujú tok slín a osviežia vás.

Nielen pravidelné prehliadky u zubára a včasné rozpoznanie a liečba chorôb a infekcií v ústach spoľahlivo zabránia zápachu z úst. Ani pravidelná dentálna hygiena nedáva baktériám šancu množiť sa a bojuje proti zápachu z úst skôr, ako sa rozvinie. Tak sa tomu vyhnite a nájdite si na údržbu zubov vo svojom živote čas.

Zdroj obrázka: Andrew Angelov/Shutterstock.com

Prečítané: 659x
Späť hore