Jednoduché tipy ako mať vždy zdravé a krásne zuby

| Manworld.sk | Výživa
Zdroj obrázka: Vadym Sh/Shutterstock.com

Naša krása je závislá od mnohých faktorov. Veľmi veľkú úlohu zohráva strava, vplyv stresov a rýchleho životného tempa, ako aj kvalita spánku. Ak sú krásne a zdravé, pomerne veľkou vizitkou nášho životného štýlu sú aj naše zuby.

Aj zuby môžu byť ako krásny šperk, napriek tomu, že sa neviete vzdať čučoriedkových cigariet. Platí to však rovnako ako s celým naším telom. Všetko je závislé od dôkladnej starostlivosti a hygieny. Vedeli ste však, že aj niektorý typ stravy môže vašim zubom a ich zdraviu pomôcť?

Poďte sa spolu s nami pozrieť na to, ktorých potravín sa to týka.

Tvrdá zelenina a ovocie

Naše zuby a ďasná si zvykli na mäkké spracované potraviny a prestali normálne fungovať, čo malo za následok tvorbu povlakov a zlú cirkuláciu. Stačí pár tvrdých druhov zeleniny alebo ovocia denne  a vaše ďasná dostanú dobrú masáž a zuby sa zbavia usadenín. Okrem toho táto zelenina stimuluje produkciu slín, neustále umýva ústa a znižuje počet choroboplodných zárodkov a baktérií.

Mrkva, jablká, uhorky a cvikla obsahujú veľa vitamínov a mikroelementov užitočných pre zuby a ďasná, ako je betakarotén, vitamíny skupiny B, D, E, K, C, vápnik, draslík, horčík, sodík, fosfor, jód, fluór, železo, kobalt a striebro, ktoré normalizujú krvný obeh v ďasnách a dodávajú zubom vápnik a fosfor potrebné pre ich zdravie.

Ak by sa ale po konzumácií niektorej farebnej zeleniny alebo ovocia vaše zuby zafarbili, stačí  použiť len jednoduché a bezpečné bielenie zubov v domácom prostredí.

Orechy

Orechy obsahujú všetky esenciálne aminokyseliny, polynenasýtené mastné kyseliny, vitamíny A, B, C, D, E, P, ako aj draslík, vápnik, horčík, fosfor a ďalšie minerálne prvky, ktoré určujú ich vysokú výživovú hodnotu. Kešu orechy navyše obsahujú jedinečnú látku, ktorá dokáže zabíjať baktérie, ktoré ničia zubnú sklovinu. Táto látka má antibakteriálne, antiseptické, tonizujúce vlastnosti a zmierňuje bolesti zubov.

Píniový orech obsahuje vanád, ktorý prispieva k rozvoju kostného tkaniva, fosfor, ktorý sa podieľa na tvorbe a údržbe zubov a kostí a hrá dôležitú úlohu pri činnosti svalov a nervových buniek, vápnik, ktorý je hlavnou zložkou kostí a zubov a je nevyhnutný pre zrážanie krvi, celistvosť buniek a srdcovú činnosť.

Mandle obsahujú zasa látky, ktoré zlepšujú stav zubov a ďasien, navyše majú analgetický a spazmolytický účinok.

Mliečne výrobky

Okrem vápnika, draslíka, horčíka a vitamínov A, B a D, ktoré sú prospešné pre naše telo ako celok, majú na zuby určitý vplyv aj mliečne výrobky. Jogurt napríklad znižuje množstvo sírovodíka, ktorý je hlavným faktorom spôsobujúcim zápach z úst, rýchlo zvyšuje hladinu pH a fosfáty, vápnik a kazeín pomáhajú mineralizovať zuby.

Syr možno považovať za účinný prostriedok prevencie zubného kazu, pretože zvyšuje koncentráciu vápnika v zubnej sklovine o 60 % a objem slín, ktoré obsahujú zložky zabraňujúce vzniku kazu a zápalu ďasien.

Tvaroh obsahuje bielkoviny, kyselinu mliečnu, železo a horčík. Je dobre absorbovaný v tele a soli vápniku a fosforu, ktoré ho tvoria, sa podieľajú na tvorbe kostného tkaniva, výžive nervového systému a tvorbe hemoglobínu v krvi.

Pokiaľ teda milujete ovocnú príchuť obľúbených pukačiek, môžete ich občas nahradiť aj čerstvým ovocím a vaše zuby sa vám za to určite poďakujú.

Prečítané: 1560x
Späť hore
Vyberáme

Elektrické autá od Apple do roku 2020

Spoločnosť Aplle plánuje podľa neoficiálnych zdrojov vyrábať elektrické vozidlá do roku...

Predtým, ako si kúpite oblečenie, položte si tieto otázky

Už sa vám niekedy stalo, že ste si kúpili nejaký kus oblečenia a neskôr ste zistili, že...

Jej najlepší priateľ je chlap

Nie je to nezvyčajné pre mužov aj ženy, ktorí majú priateľov. Vy určite kamarátky, ona ...

Vytvorila digitálna agentúra MW media s.r.o. www.mwmedia.sk | www.mwshop.eu | www.123web.sk