Ste žiarlivý?

Žiarlivostný scenár: Obaja sedíte v reštaurácii, pozeráte sa na najkrajšiu a naj sexi ženu v celej miestnosti. Všetko je skvelé kým dobre oblečený muž od vedľajšieho stola nejde okolo a zastaví práve pri vás. Vaša priateľka pozerá hore a je plná nadšenia. Džentlmen sa vám predstaví, vy sa snažíte udržať zdvorilostný úsmev ale pri tom pod stolom zatínate päste.

Oni pokračujú vo výmene priateľských slov, zatiaľ čo vy máte založené ruky a myslíte na to ako by ste mu hodili do tváre dezert. Stručne povedané, jeho prítomnosť vám nerobí dobre.

Znie vám to povedome?

Tento scenár je jedným s miliónov, ktorý zobrazuje žiarlivosť: ľudské emócie sú inštinktívne, no nie vždy zvládnuteľné. Rovnako ako paranoja a agresivita, žiarlivosť môže mať rôzny stupeň závažnosti. Spomínaná scéna by mohla mať za následok rešpektovanie jeho prítomnosti, alebo by mohla vyústiť do nepríjemnej hádky a zároveň aj obvinenie vašej priateľky zo strápnenia a žiarlivosti.

Pre niekoho, je žiarlivosť skutočný problém a ak sa nerieši, môže vytvoriť stálu prekážku medzi vami a vašou partnerkou, čo môže pôsobiť aj na budúce vzťah. Na šťastie, žiarlivosť v partnerskom vzťahu je možné prekonať.

Čo je žiarlivosť?

Doslovne, žiarlivosť odkazuje na veľký záujem o niekoho, iné spoločenské postavenie alebo majetok. Avšak v sociálnom prostredí to spôsobuje pochybnosti o partnerovi a cíti sa v ohrození pred niektorými ľuďmi.

Príjemná žiarlivosť

Žiarlivosť nemusí byť vždy negatívna záležitosť, veď je normálne že muži podozrievajú svoje ženy (a naopak). Má výhrady keď chcete ísť do striptízového baru s priateľmi a vás zas neteší keď slintá nad fešákom z časopisu. To sú príklady toho, ako môže byť žiarlivosť neškodná.

 
Zdravá žiarlivosť

Rovnako muž, ktorý vyjadruje svoje znepokojenie nad tým, ako jeho priateľka ide von s partiou chalanov, alebo vidí ako iný muž s nou flirtuje je tiež súčasťou zdravého vzťahu. Často krá, muž dáva len pozor na svoju priateľku a ona sa ho snaží rešpektovať. Dokonca sa môže uraziť, keď svoju žiarlivosť neprejavíte.

Posadnutý žiarlivosťou

Problém nastáva, keď žiarlivosť sprevádza agresivita a násilie. Akonáhle ste dospeli k tomuto kroku, mali by ste prehodnotiť oddanosť vo vašom vzťahu.

Ste dedičom extrémne nízkej úrovne tolerancie, netrvá dlho a čoskoro sa nesmie pozrieť na iného muža alebo si prisadnúť k známym, keď ste spolu vonku. Vždy chcete vedieť kde sa nachádza a aj najmenšia zmienka o inom mužovi vás dokáže postaviť z gauča.

Kde je zdroj žiarlivosti? Naučte sa, ako prekonať žiarlivosť vo vašom vzťahu.

Zdroj žiarlivosti

Možno ste získali toto správanie v priebehu minulých skúseností. Ak ste už boli podvedení, môže to spôsobiť, že ste sebecký a konáte zo strachu z možného opakovania. Aj keby ste o nej nemali nikdy žiadny dôvod pochybovať, zúfalo sa budete snažiť udržať vzťah a za každú cenu sa vyhnúť potencionálnym nebezpečným situáciám.

Rovnako tak môže robiť človek, ktorý sám nebol v minulosti verný a chce zo seba urobiť jediný predmet jej túžby.

Ale z väčšej časti, je žiarlivosť vedľajším produktom svojich vlastných problémov z dôverou. Môžete mať pocit, že nie ste pre ňu dosť dobrý a to že ste spolu je len náhoda. Väčšina ostatných chalanov sa vám zdá byť príťažlivejšími a vy sa cítite v ohrození.

Pozorovať ju s inými mužmi zanechá pocit obavy, že vám ju môže niekto "ukradnúť". Ak ste s ňou krátku dobu, môže byť dokonca obťažujúce úzke puto ktoré má so svojimi kamarátmi, ktorých pozná celý život.

Prečo je žiarlivosť nebezpečná?

Žiarlivosť, pre tých ktorý ju nedokážu ovládať, je škodlivá pre vzťah, pretože ničia jedinú vec ktorá ich drží po hromade, dôveru. Povedzte svojej priateľke alebo manželke že nemôže ísť so svojim kolegom na obed pretože jej neveríte. Ak ju chcete takto obmedzovať, má vôbec zmysel byť spolu?

Žiarlivosťou si tiež krátite spoločný, príjemne strávený čas. Sústredenie sa na zlé vlastnosti toho druhého by nepochybne viedlo k hádkam.

Ďalej môžete stráviť prevažnú časť dňa rozmýšľaním nad scenárom v ktorom vás podvádza. Ani sa nenazdáte a väčšiu časť vášho vzťah, strávite rozmýšľaním nad tým, "čo by bolo keby".

Žiarlivosť budete ťažšie kontrolovať, ak vzťah pokračuje bez riešenia tohoto problému.

Tu je 5 spôsobov, ako získať moc nad vašou žiarlivosťou, ak stratíte kontrolu, urobíte niečo, čo môžete neskôr ľutovať.

 
1. Poučte sa z vlastných skúseností

Pozrite sa, ako vaše správanie postihlo minulé vzťahy a využite ich pre zlepšenie vášho správania. Možno čoskoro zistíte, že záchvaty hnevu sú príčinou vašich ťažkostí v milostnom živote. Uvedomte si, že na rozčuľovanie nie je žiadny dôvod a vašej situácií to nepomáha.

2. Zmierenie s realitou

Zamerajte sa na to, čo sa skutočne deje a nie na to čo sa dá rôzne vnímať, pretože je čas rozlíšiť fakty od fikcie. Nenechajte si pokaziť vzťah pre veci, ktoré sa nikdy nestali.

3. Rešpektovať sám seba

Uvedomte si, že si vás vybrala z nejakého dôvodu a nehľadá pokušenie niekde inde. Uvedomte si, že každý váš kúsok si zaslúži, vy nieste ten chlapec čo sa cíti ohrození.

4. Vypočujte si názor tretej strany

Požiadajte svojho priateľa aby vyjadril svoj názor na správanie vašej priateľky. To vám môže pomôcť plne pochopiť rozsah vašich aktivít (rovnako ako jej).

5. Pár pravidiel

Skúste sa dohodnúť na pár pravidlách, o tom, čo je a čo nie je pre vás a vašu priateľku prijateľné. Takto budete mať obaja dôvod sa hnevať, v prípade keď sa jeden z vás chová inak. Je v poriadku cítiť žiarlivosť pozitívnym spôsobom. Majte na pamäti, že ostatným mužom pripadá normálne flirtovať s vašou priateľkou, jednoducho ju budú zaplavovať lichôtkami.


Dôvera je základom každého vzťahu, nenechajte si ju zničiť pre vaše neistoty. Ešte dôležitejšie je, správať sa k žene s takou úctou, akú si zaslúži.

Write a comment...
0 awesome comments!