Skip to main content

Päť pikošiek zo sveta futbalu, ktoré by vám nemali ujsť

| Manworld.sk | Téma

Futbal je jedným z najobľúbenejších športov na svete. Či už si občas sami radi zakopete, alebo uprednostňujete sledovanie  z pohodlia domova,  nasledujúcich pár zaujímavosti by ste mali určite vedieť.

Futbal hrali už Gréci a Rimania

História futbalu siaha až do staroveku, kedy sa predovšetkým v Číne, Grécku a Ríme hrali futbalové hry nohami a vzdialene tak pripomínali futbal. Lopty nahrádzali prírodné materiály, napríklad nafúknutý prasačí močový mechúr alebo zvieracia srsť zabalená do kože. Gumová lopta bola vynájdená až v polovici 19. storočia, keď americký chemik Charles Goodyear vymyslel metódu, ako vulkanizovať kaučuk. Lopty mali najskôr tmavú farbu. S rozvojom televízorov sa však ukázalo, že tmavá lopta nie je na čiernobielej obrazovke príliš dobre vidieť, preto je dodnes typickou farbou biela.

11 km za jeden zápas

V priebehu jedného zápasu nabehajú hráči priemerne 11 km. Ten najrýchlejší gól v histórii futbalu strelil futbalista Nawaf Al Abed, a to len 2 sekundy po výkopu. Za rovnako krátky čas od úvodného písknutia dostal futbalista Lee Todd červenú kartu, čo je najrýchlejšie udelená červená karta v histórii. Vedeli ste ako odštartoval svoju kariéru bývalý najlepší futbalista sveta Ronaldinho? Média si ho všimli v jeho 13 rokoch, keď so svojim tímom vyhral  23-0 a všetky góly dal on sám.  

Lay’s kope za lepšie detstvo

Značka Lay’s je oficiálnym partnerom Ligy majstrov UEFA už od roku 2015, okrem toho však podporuje šport aj v tých najnebezpečnejších oblastiach arabského sveta. Spolupracuje totiž s Nadáciou UEFA pre deti a AFDP a spoločnými silami sa im podarilo vybudovať futbalové ihrisko v utečeneckých táboroch Zátárí a Azraq v severnom Jordánsku a tiež v Egypte. „Ihriská boli vybudované, aby pomohli vytvoriť miesto, kde si mladí ľudia môžu užívať voľný čas, a aj vo vojnovom období zostať deťmi…“, poznamenal prezident UEFA Aleksander Čeferin. Vedľa nových ihrísk sa tamojší fanúšikovia tešia z premietania zápasu Ligy majstrov, ktoré môžu v mládežníckych centrách sledovať zdarma. Keď budete Ligu majstrov s Lay’s Strong sledovať vy, spomeňte si aký dosah táto značka má.

Jan Pavol II odslúžil omšu na futbalovom štadióne

Najväčším futbalovým štadiónom v Európe je Camp Nou v španielskej Barcelone, kde sa cez tribúnu tiahne nápis Més que un club - Viac než klub. Zaujímavosťou je, že sa vo vnútri nachádza kaplnka, ktorú navštívil aj sám pápež Jan Pavol II. V roku 1982 odslúžil na trávniku Campu Nou slávnostnú omšu, ktorej sa zúčastnilo 120 tisíc veriacich. Vôbec najviac fanúšikov sledovalo zápas na brazílskom štadióne Maracaná. V roku 1950 tam finálový zápas majstrovstva sveta medzi Brazíliou a Uruguayom  navštívilo takmer 200 tisíc ľudí. Medzi architektonicky najzaujímavejšie športové stánky na svete patrí nemecký štadión Veltins-Arena, ktorý sa pyšní vysúvacou hracou plochou, zaťahovacou strechou alebo zasúvacou tribúnou. Jedinečný je aj spôsob zásobovania štadióna, vedie tam potrubie z neďalekého pivovaru, smäd tam teda rozhodne mať nebudete.

Najlepší strelec

Viete, kto drží absolútne prvenstvo v počte najviac vystrelených bránok? Nie je to Pelé ani Romário, najlepším strelcom v dejinách futbalu je československý futbalista Josef Bican. Narodil sa síce vo Viedni, ale za svoj domov považoval české mesto Sedlice. Talentovaný futbalista, ktorý sa prezýval „Pepi“ má na svojom konte 805 oficiálne uznaných bránok. Keby sa započítali aj priateľské zápasy, dostaneme sa až na neuveriteľných 5000 gólov. Po pôsobení v Rakúsku odišiel hrať za Sláviu Praha. V roku 2001 bol prehlásený za kráľa ligových strelcov 20. storočia a krátko nato v 88 rokoch zomrel.

 

Prečítané: 3339x
Späť hore