Kroky k perfektnému ospravedlneniu

Nikto nie je dokonalý. Všetci z času na čas robíme chyby. Je to jednoducho súčasť ľudského bytia. Zatiaľ čo niektoré chyby sú menšie a nemajú vplyv na nikoho iného okrem nás ako samých seba, niektoré sú zas väčšie a majú vplyv na ľudí okolo nás – vrátane našich blízkych, priateľov alebo tých, čo s nami pracujú.

A keď sa tak stane, musíme sa vysporiadať s ranenými citmi, pomliaždeným egom a nalomenými vzťahmi.

Keď urobíme chybu, ktorá má vplyv na ostatných, je dôležité, aby sme si ju rýchlo uvedomili a ospravedlnili sa dotyčnému, ktorému sme ublížili. Ospravedlnenie je silná vec a často nám zlepší a urovná vzájomné vzťahy. A práve preto Vám dnes prinášame stratégiu pre správne ospravedlnenie.

  1. Neodôvodňujte

Pamätajte si! Ospravedlnenia nie sú iba o Vás, ale aj o ľuďoch, ktorých ste ranili. Práve preto by ste Vaše ospravedlnenie nemali začínať slovami ako „Neuvedomil som si...“ alebo „Nechcel som aby...“ alebo „Snažil som sa...“. Ide o to, že keď niekoho raníte, dotyčná osoba nechce počúvať o Vás. Takže prestaňte hovoriť o sebe a sústreďte svoje ospravedlnenie na toho, komu patrí.

  1. Predstavte si to z ich pohľadu

Vžite sa na chvíľu do kože dotyčnej osoby a premýšľajte, ako by ste sa cítili Vy, keby Vám niekto vykonal alebo povedal také veci, aké ste spravili Vy. Použite svoje vedomosti a z toho si potom vytvorte plán pre vlastné ospravedlnenie.

  1. Rozpoznajte ich pocity a hodnoty

Keď city osoby boli zranené, dotyčná osoba chce, aby ste rozpoznali jej emócie, ktoré cíti. A potom podniknite kroky k náprave toho, čo ste poškodili. Urobte si čas na rozpoznávanie a rozprávanie sa s dotyčnou osobou o jej pocitoch. Povzbuďte ju nech hovorí voľne a úprimne.

  1. Obnovte zmysel slova „my“

Keď niekoho raníme, môže to narušiť jeho dôveru, ktorú sme tak dlho budovali. Dôvera sa totiž buduje dlhé mesiace či roky, ale môžeme ju stratiť v priebehu sekundy. Pripomeňte tomu, koho ste ranili Vašu spoločnú minulosť, spoločné črty či zdieľanie cieľov. Upokojte ho tým, že spolu stále tvoríte jeden tím a nechcete sa toho tímu vzdať.

  1. Poznajte svoje publikum

Vaše ospravedlnenie by malo byť prispôsobené podľa toho, komu ho dávate. Ospravedlnenie, ktoré poskytnete svojmu šéfovi za meškajúce termíny bude totiž úplne iné ako ospravedlnenie, ktoré dáte svojmu priateľovi (alebo manželke) za zabudnuté narodeniny.

Write a comment...
0 awesome comments!