Aktívnych fajčiarov cigariet je na našej planéte okolo 1 miliardy. Či už medzi nich patríš alebo nie je len na tebe. Medzi tabakové výrobky patria aj cigary a práve o nich máte možnosť sa niečo viac dozvedieť- od ich prvopočiatkov, cez pestovanie až po doplnky ku ich fajčeniu.
Akt fajčenia cigár má svoju etiketu, svoje čaro, od ktorého sa odlišuje od klasických cigariet. Vitaj vo svete kvalitného tabaku a krycích listov, vitaj vo svete hustého dymu, smokingov a vyššej spoločnosti.
Presný dátum či obdobie kedy sa začal tabak pestovať je dodnes neznámy. Avšak miesto jeho zrodu už takým tajomstvom zahalený nie je. Boli to práve stredoamerickí Mayovia, po ktorých zániku sa dostala táto rastlina na juh a sever Ameriky spolu s domorodými kmeňmi. V oblasti Mississippi ho tamojší indiáni používali pri praktikovaní náboženských obradov. Vo svete sa o tabaku dozvedeli okolo roku 1492 vďaka všetkým známemu Krištofovi Kolumbovi.
Okrem Španielska a Portugalska sa tieto aromatické listy rýchlo rozšírili do Francúzka či Veľkej Británie. Fajčenie sa stávalo symbolom vyššej spoločnosti. V počiatkoch sa tabak fajčil iba vo fajkách a až vďaka istému Israelovi Putmanovi, generálovi v americkej vojne za nezávislosť, sa kvôli jeho službe na Kube na trh dostali prvé cigary. Od 17. storočia rastú manufaktúry v Amerike, Španielsku, Francúzku a Nemecku. Dodnes sa v Connecticute pestuje jeden z najkvalitnejších krycích listov pestovaných mimo územia Kuby.
Cigarový boom v niektorých krajinách zavádza osobitné fajčiarske vozne vo vlakoch, fajčiarske salóniky a podniky s týmto zameraním. Ovplyvňuje rovnako aj módu. Páni začínajú nosiť smoking, pôvodne fajčiarske sako.
V Amerike sa fajčenie cigary stáva znakom vysoko postavených ľudí a v neposlednom rade hrá svoju podstatu značka. Rôzne z nich dostali názov podľa dôležitých ľudí, ktorí ich fajčili. V sedemdesiatych rokoch 19. storočia znížená daň z tabaku spôsobuje väčšiu dostupnosť po tomto type komodity. Roku 1919 viceprezident Woodrow Wilson Thomas Marshall v senáte povedal: ,,To, čo táto krajina skutočne potrebuje, je dobrá cigara za päť centov.” O štyridsať rokov neskôr sa jeho slová stali skutočnosťou vďaka novým výrobným metódam, ibaže v tomto období poklesol aj dopyt po cigarách v Spojených štátoch z 9 miliárd všetkých typov v roku 1970 až na 2 miliardy po súčasnosť.
Prvotným výrobcom strojovo balených cigár bola kubánska firma Por Larranga. Jej zameranie malo na svedomí pokles predaja ručne balených cigár v USA z 90 percentného podielu na celkové 2 percentá koncom päťdesiatych rokov. To ale nebolo posledné čierne obdobie cigár na Kube. Po revolúcií proti generálovi Batistovi vedenou Fidelom Castrom roku 1959, kedy zmienený Castro znárodnil kubánske aj zahraničné súkromné majetky, uvalilo USA v roku 1962 na Kubu obchodné embargo. Tí rýchlejšie predvídajúci výrobcovia pred týmto aktom emigrovali do Ameriky alebo Jamajky.
Mnohým majiteľom vyvlastnených tovární sa rozhodli odísť do exilu a začať odznova. V nových továrňach používali svoje zaužívané značky, ktorými disponovali doma na Kube. Cigary ako napríklad Romeo y Julieta, H. Upmann, Partagás sa vyrábajú v Dominikánskej republike; La Gloria Cubana na Miami; Punch a Hoyo de Monterrey v Hondurase a Sancho Panza v Mexiku.
Začiatkom deväťdesiatych rokov sa záujem o balené cigary z Dominikánskej republiky rapídne zvýšil. Každoročne cca o 5 percent. V roku 1993 bol skok z ničoho na 18 percent, 1994 sa zvyšuje o 20 percent a niektoré továrne sa približujú ku 40 percentám. V tomto období sa začína vydávať časopis Cigar Aficionado. Pozitívne obdobie so sebou prináša jeden mínus a to nedostatok tabaku najvyššej kvality na výrobu ručne šúľaných cigár.
Deväťdesiate roky nezačali pre Kubu najpriaznivejšie. Síce nebola zasiahnutá produktivita tabaku, ale kvôli pádu Sovietskeho zväzu boli luxusnou komoditou hnojivá, postreky alebo aj také drobnosti ako obyčajný špagát. Mimosezónne dažde v roku 91- 92 postihli pestovateľské oblasti Vuelta Abaja, nato v marci 93 zasiahla oblasť Partido, oblasť kde sa pestujú krycie listy. Kvôli týmto prírodným katastrofám sa výroba haván znížila z 80 na 50 miliónov.
Netreba živiť mylnú predstavu, že výroba cigár sa vzťahuje čisto na Kubu a Dominikánsku republiku. Jamajka, Mexiko, Honduras a Nikaragua sa rovnako pýšia dlhou tradíciou výroby cigár. Ekvádor vyrába krycie listy s názvom Ecuador/Connecticut, dokonca Brazília dodáva svojim cigarám špecifickú chuť. Indonézske ostrovy Jáva a Sumatra sú prepojené s výrobcami cigár v Holandsku, Švajčiarsku a Nemecku, Filipíny so španielskymi producentmi cigár. Jedny z najvyhľadávanejších tmavých krycích listov vyrábajú až v Kamerune.
Autor: Ľubomír Kosa