Skip to main content

Ako dať svojmu autu nový lesk a zbaviť sa posledných zvyškov zimy

| Manworld.sk | Téma
Zdroj obrázka: Virrage Images/Shutterstock.com

Keď sa pozriete z okna, pohľad na okolie a teplomer vo vás prebúdza počiatočné nádeje, že je na čase privítať leto! Príchod príjemných teplých letných dní ocenia aj majitelia motorových vozidiel, ktorí sa však musia spolu s autom kompletne zbaviť posledných zvyškov zimy, aby im vozidlo dokázalo na letnej vozovke poskytnúť potrebný komfort.

Zostavili sme súhrn toho, čo je potrebné zvážiť a ako môžete dosiahnuť skvelé výsledky pri starostlivosti o vozidlo počas slnečnejších dní.

Postupujte tak, aby ste mali čisté auto aj svedomie

Ak chcete dať svojmu autu nový lesk a zbaviť sa posledných zvyškov zimy, mali by ste pri prvom umývaní sezóny pamätať na niekoľko vecí. V prvom rade by bola vhodná umývacia plocha. Aby sa predišlo znečisteniu podzemnej vody olejom, sadzami a čistiacimi prostriedkami, aj u nás platia presné predpisy, kde sa smie auto umývať.

Ani umývanie auta na vlastnej príjazdovej ceste nie je v mnohých prípadoch ideálne a povolené.   O blízkosti zdrojov podzemnej a akejkoľvek inej vody ani nehovoríme. Ak si teda poviete, že auto zaparkujete pri najbližšej rieke, mali by ste na toto riešenie rýchlo zabudnúť.

Najlepšie naopak je, ak odveziete auto do najbližšieho servisu, kde majú okrem dostatočného priestoru aj adekvátne čistiace systémy, ktoré chránia nielen vaše auto a jeho dôležité náhradné diely Škoda, ale aj spodnú vodu a životné prostredie. Takto budete mať čisté auto aj svedomie.

Poistite si dobrý výhľad

Aby ste sa nestratili a zachovali si čistý výhľad, mali by ste dôkladne vyčistiť aj okná, vrátane  interiéru. Na bezoblačnej oblohe sa vedia rýchlo objaviť  pruhy a v najhoršom prípade prekážať vo výhľade. Tomu sa dá predísť niekoľkými jednoduchými ťahmi po oknách auta, ktoré zaistia dokonalý výhľad na vozovku tak dobre ako kvalitné osvetlenie priechodu pre chodcov.

Aby vám v dokonalom výhľade na vozovku pomáhali aj stierače, treba ich spolu s ostatnými náhradnými dielmi prekontrolovať a v prípade potreby vymeniť. Ak máte s výberom nových doplnkov problém, môžete si vybrať kvalitné a potrebné autodiely podľa VIN čísla.

Letná starostlivosť o lak

Samozrejme, horúca sezóna ovplyvňuje auto výrazne menej ako mínusové teploty. Napriek tomu existuje niekoľko vecí, ktoré autu stále spôsobujú problémy. V prvom rade sú to stromy, respektíve to, čo z nich padá. Asi každému vodičovi hneď napadne lipa a peľ, a právom.

Keď veľké listnaté stromy kvitnú, vozidlá pod nimi sa rýchlo zakryjú tenkou a dosť lepkavou vrstvou peľu. Túto takzvanú medovicu vylučuje drobný hmyz, ktorý sa živí stromami. Predtým, než sa vrstvy peľu dlhodobo usadia na laku karosérie auta, je lepšie nános čím skôr odstrániť, to isté platí pre miazgu stromov.

Z tela auta treba čo najrýchlejšie odstrániť aj vtáčí trus, čo by ste si mali zobrať k srdcu aj pri zvyškoch hmyzu, pretože zbaviť sa nepoddajných inkrustácií môže byť niekedy poriadne zložité. Aj tieto nánosy vedia napriek odolnému laku spôsobiť autu mierne poškodenie a viditeľné vrásky.

Prečítané: 464x
Späť hore