Skip to main content

3 veci, na ktoré by ste mali myslieť pri prezúvaní pneumatík

| Manworld.sk | Téma

Jeseň je v plnom prúde, čo značí, že je načase vymeniť letné pneumatiky za zimné. Tým to však zďaleka nekončí. Mnohí vodiči zabúdajú, že príprava na zimné mesiace pre vaše auto nie je len o prezutí pneumatík. Čo všetko si ešte treba dať do poriadku?

Kompletná previerka vozidla

Možno si poviete, že predsa do servisu raz za čas chodíte. Ak ste boli v servise nedávno, je pravdepodobné, že vám všetko skontrolovali. Ak ste ale v servise už dlhšie neboli, neodkladajte to. Dôkladnou previerkou nielen predĺžite životnosť vášho štvorkolesového tátoša. Ochránite tak aj seba a svojich blízkych pred nepríjemnou nehodou.

Pneumatiky

Jedno je vymeniť letné pneumatiky za zimné. Na čo si ale ešte dávať pozor, je hĺbka dezénu. Odborníci sa zhodujú, že hĺbka dezénu by mala mať aspoň štyri milimetre. Dovolené je však mať ju už od troch milimetrov.

Popri hĺbke dezénu si dajte zmerať a tlak vzduchu v pneumatikách. Vedeli ste, že samotní výrobcovia odporúčajú merať tlak vzduchu v pneumatikách každých 14 dní? Aj správny tlak patrí k faktorom pre bezpečnú jazdu.

Samotné prezúvanie pneumatík sa vám oplatí nielen kvôli menšiemu riziku nehody. Mohlo by vás zaujímať aj finančné hľadisko. Pri nehode by ste totiž pri neprezutých pneumatikách mohli dôjsť o značnú sumu z poistného plnenia.

V prípade, že máte celoročné pneumatiky, máte o starosť menej. Nemusíte prezúvať. Aký je ale rozdiel medzi letnými a celoročnými pneumatikami? Viac o tejto téme sa dozviete v tomto článku.

Kvapaliny

U pneumatík by to nemalo skončiť. Keď už ste v servise, dajte si skontrolovať celé auto. To znamená aj doplnenie všetkých kvapalín v automobile. Nechajte si skontrolovať palivový filter a doplniť brzdovú či chladiacu kvapalinu.

Tieto dva typy kvapalín by sa mali dokonca raz za dva roky meniť. Takže ak ste ich už dlho nemenili, tak ich nedávajte dopĺňať, ale rovno vymeniť. Na to vás ale teoreticky upozornia aj priamo v servise.

Vodu do ostrekovačov je vhodné zmiešať so zimnou nemrznúcou zmesou. Nechcete predsa, aby vám na prednom skle zamrzla. Nielenže by ste ju nevedeli zotrieť, ešte by ste si tým mohli zničiť samotné stierače.

Svetlá

Takisto na svetlá si dajte pozor. To, že máte prezuté pneumatiky a vymenenú brzdovú a chladiacu kvapalinu, vám bude nanič, ak neuvidíte na cestu. A to najmä v tme. V servise vám pozrú, ako na tom svetlá sú a či niektoré netreba vymeniť.

Viditeľnosť je predsa len v zime často zhoršená, najmä, ak sneží. Tým, že budete mať správne nastavené svetlá, zvýšite tak komfort jazdy a takisto svoju bezpečnosť.

Pár tipov na záver

Buďte na zimu pripravení. Aby vás nič neprekvapilo, dopredu si zabezpečte reťaze na kolesá a škrabku na ľad. Nikdy neviete, kedy tento rok začne poriadna zima. V niektorých prípadoch je dobré mať so sebou pre istotu aj pomocné štartovacie káble. Predsa len, niektorým autám sa v zimnom období ťažšie štartuje a zvyknú sa im vybíjať batérie.

Ako ste na zimu pripravení vy? Chodíte si dávať prezúvať pneumatiky do servisu, alebo si to robíte svojpomocne? Tak či onak, prajeme veľa nabehaných kilometrov a hlavne bezpečnú jazdu, a to aj v zime.

Prečítané: 4252x
Späť hore