Skip to main content

Jednoduché tipy, ako prinavrátiť obľúbeným šperkom ich niekdajší lesk a krásu

| Manworld.sk | Štýl
Zdroj obrázka: Kwangmoozaa/Shutterstock.com

Každý z nás má svoju obľúbenú vec. Príjemný vlnený sveter, ktorý sa chystá na svoje 10. výročie, pohodlné džínsy alebo milované tričko, ktoré chcete nosiť celé dni. Medzi obľúbenými vecami zaujímajú špeciálne miesto aj šperky, ktoré vynikajú svojou odolnosťou a schopnosťou znovu získať svoj reprezentatívny vzhľad.

Starožitné zlaté prstene, vynikajúce zlaté náhrdelníky alebo krásne náramky. Luxusné ozdoby tela, ktorými si spríjemňujeme nejeden deň a pôvab svojho tela. Aj tieto doplnky však časom starnú a je nutné ich uviesť do pôvodného stavu. Ako to zvládnuť aj bez pomoci odborníkov z klenotníctva?

Existuje na to niekoľko spôsobov, o ktorých si v našom článku niečo povieme.

Majte šperky v drevenej šperkovnici

Nielen čistenie, ale aj správne zaobchádzanie so šperkami ovplyvňuje to, ako dlho vám budú svojou krásou a leskom robiť spoločnosť. Napriek svojej odolnosti nemajú niektoré kovy veľkú radosť zo svetla, vysokých teplôt a silného mechanického poškodenia. Najmä zlato, ktoré je pomerne mäkký kov.

Aby ste sa teda vyhli predčasnému poškodeniu a znehodnoteniu vašich obľúbených šperkov, je vhodné dať ich vždy radšej do pevnej drevenej šperkovnice, v ktorej môžu prečkať aj tú najhoršiu situáciu.

Vyberte si vhodný spôsob čistenia

Ak sa vám nepodarilo šperky pred stmavnutím a stratou lesku ochrániť, je možné im prinavrátiť niektoré pôvodné vizuálne vlastnosti jednoduchým čistením. Nepotrebujete k tomu žiadny špeciálny roztok, len to, čím si umývate ruky alebo telo.

Kvalitné a jemné mydlo rozpustené vo vlažnej vode by mohlo pomôcť. Nechajte ale pre istotu šperk v tomto roztoku na pár minút namočený, pričom si overte odolnosť kameňov vsadených do šperku. Potom stačí už len použiť kvalitnú bavlnenú látku na dôkladné vysušenie a vyleštenie šperku.

Alebo sa obráťte na profesionála, ktorý vyčistí šperk ultrazvukom v špeciálnej leštičke.

Prečítané: 1306x
Späť hore