Skip to main content

Jasný, jednoduchý a rýchly rez si vyžaduje dobrý nôž

| Manworld.sk | Štýl

Výber dobrého noža je celá veda s vlastnou terminológiou, tajomstvom a pravidlami. Často venujeme pri jeho výbere pozornosť iba cene a schopnosti všetko dobre krájať. Aby ste si ale kúpili naozaj kvalitný nôž, potrebujete o ňom vedieť oveľa viac.

Dĺžka čepele závisí od použitia

Ak sa chcete dopátrať najlepšej kvality, musíte vedieť, na čo všetko chcete nôž používať. V súvislosti s tým si je dobré všímať niekoľko vecí. Nôž môže byť v jednom celku s rukoväťou alebo  otvárací, ktorý môžete nosiť so sebou.

Rozhodujúcim faktorom je aj tvar a veľkosť čepele, aká je ťažká a na čo vám bude slúžiť? Nezabudnite na materiál, ošetrovanie a údržbu. To všetko by vám malo pomôcť vybrať najlepší nôž pre vaše špecifické potreby. Tým však ani z ďaleka ešte nekončíme.

Nože môžu byť rozdelené na:

  • multifunkčné;
  • kuchynské;
  • poľovnícke;
  • a bojové.

Každý z nich má svoje špecifické vlastnosti a charakteristiky, o ktorých by ste mali niečo vo vlastnom záujme vedieť.

Ako zabrániť tupeniu čepele noža?

Žiadny nôž ale nedokáže plniť svoje funkcie dlhodobo. Potrebuje pravidelné brúsenie, ktorého intenzita je závislá od kvality použitej ocele.

Ostrie noža je jednou z hlavných častí tohto nástroja alebo pomôcky, ktorú musíte udržiavať v dokonalom stave. Znamená to používať na jeho brúsenie dobré brúsne kamene. Vhodným riešením, ako zlepšiť ostrie noža, je aj minimalizovať podmienky na jeho tupenie.

To znamená, používať na krájanie vyhovujúce materiály. Ideálne je drevo. Nekrájajte na tanieroch, skle a tvrdých plastoch. Aj keď to môže byť hygienické, ostrie noža takýto pravidelný nápor nezvládne a po čase sa otupí.

Pozor na uskladnenie a údržbu

Kvalita ostria čepele závisí aj od uskladnenia a údržby. Vreckový nožík môžete nosiť v špeciálnom puzdre, umiestnenom za pevným koženým opaskom. Kuchynské a iné väčšie nože musíte ukladať v špeciálnych stojanoch.

Dbajte na jeho správnu údržbu a čistenie, vyhýbajte sa príliš horúcej vode a nepoužívajte silné chemikálie. Aj správnym používaním si zaistíte jeho najlepšie funkcie na dlhú dobu, tak na to pri jeho výbere myslite.

Prečítané: 3652x
Späť hore