Skip to main content

Gianni Versace - život legendy

| manword.sk | Štýl

15. júla to bolo už osemnásť rokov čo nás predčasne opustila ikona svetovej módy Gianni Versace.

Reggio de Calabria. Malé talianske mestečko, ničím nezvyčajné či zaujímavé. Nijaké neónové nápisy, lesk ani luxus. Kto by bol povedal, že v takomto prostredí sa z mladého chlapca stane jedna z nesmrteľných ikon sveta módy. Zoznámte sa so životom a smrťou Gianniho Versace.

Gianni Versace sa narodil 2. decembra 1946 ako druhý syn po svojom bratovi Santovi. Osem rokov po Giannim nasledovala sestra Donatella. Spolu s otcom a matkou nežili ani z ďaleka v luxuse aký im bol predurčený. Antonio Versace nestačil živiť rodinu z predaja nábytku a tak si jeho manželka Francesca otvorila krajčírsky salón. A práve tento malý butik vyvolal v mladom Giovannim záujem o módu.

Gianni nikdy nenavštevoval odbornú školu a svoje znalosti získal medzi stojanmi s odevmi kde pozorne naslúchal zákazníčkam jeho matky. Z počiatku ho Francesca nechávala baviť sa s ústrižkami látky, neskôr ho posielala do mesta Mesina, aby vyberal výšivky. Už vtedy prejavil záujem k bohatosti barokového štýlu a vyberal vzory, ktoré vysoko prekračovali požiadavky calábrijskej klientely.

Svoj prvý model nakreslil Giovanni ako deväť ročný. Jednalo sa o zamatové večerné šaty s jemným ramienkom. Svoju inšpiráciu hľadal v ženách. To ho o pár rokov doviedlo do miestneho nevestinca. Tamojšie prostitútky popisoval ako krásne a magické ženy. Tiež ho vo veľkej miere ovplyvňovala calábrijsko grécka tematika.

Mladý dizajnér si vybral za objekty svojho záujmu dva exponáty z Národného múzea (Museo Nazionalle della Magna Grecia), ktoré navštevoval. Boli to Arcoterion (nahý chlapec sedí obkročmo na koni a jeho nohy podopiera sfinga) s pozlatená hlava medúzy na jeho gombíkoch a votívne dosky zo svätine Persefony v Manuelle. Grécka bohyňa je na nich v kúpeli, dáva si upravovať vlasy a necháva sa obliekať. Detaily, ktorými sa nechával inšpirovať sa neskôr objavovali na Versaceho prehliadkovom pódiu- kožené kabáty lemované geometrickou výšivkou, minišaty z kovovej siete, strihy na spôsob tógy, všetko toto predvádzali vtedajšie Versaceho bohyne módy- Naomi, Cindy, Christy, Linda a iné.

 

Gianni stále zlepšoval svoje schopnosti a pre matku pracoval do svojich 25 rokov, počas ktorých sa naučil v dielne šiť a v obchode predávať. Cítil, že v Reggiu sa mu nedostane toľko pozornosti ako v severnom Taliansku, ktoré s Francúzkom či Londýnom začínalo postupovať na úroveň vysokej módy- haute couture. V roku 1975 sa mu naskytla príležitosť začať pracovať v Miláne, ktorú samozrejme využil. A tak sa začala ďalšia kapitola v živote Gianniho Versace.

Začal pracovať pre Florentine Flowers a jeho prvou úlohou bolo podporiť už existujúcu radu odevov pre nadchádzajúce leto. Uspel a odmenou za to mu bol plat zvýšený o 4 milióny lír a nový naleštený kabriolet Volkswagen. Tu ešte úspešne dokončil kolekciu jeseň/zima a továreň Florentine Flowers opustil. Vystriedal niekoľko firiem až nakoniec zakotvil u Complice, známou líniou od Dolce&Gabanna.

Rok 1976 bol pre Gianniho riskantný. Hodlal uviesť svoju vlastnú značku ale nemal nikoho, komu by plne dôveroval po obchodnej stránke. Vtedy vstúpil do hry starší brat Santo. Mal vyštudovanú obchodnú administratívu na Mesinskej univerzite a v Reggio de Calabria otvorenú poradenskú agentúru. Bol to najvhodnejší adept, ktorého si Ginani po svojom boku mohol predstaviť.

 

Od začiatku to medzi nimi klapalo, ibaže hlavný problém bol v nájdení správneho priestoru pre show room a sklad pre novú značku. V roku 1978 ho našli vo Via della Spiga. Značka Gianni Versace bola v ich predajni v úzadí. Viac sa ponúkali kúsky od Genny, Callaghan a Complice. Až koncom roka 1978 boli predvedené Versaceho nové pánske a dámske kolekcie.

Jeho počiatočné rady neboli ani z ďaleka také dych vyrážajúce ako v jeho neskorších rokoch. Priklonil sa ku čiernym a strieborným šatám s množstvom červenej v odtieni Porsche. Dokonca aj vplyv gréckej antiky sa rýchlo udomácnil v jeho tvorbe, samozrejme, jeho hlavnou myšlienkou bolo ukazovať vlastný talent, nie kopírovať klasiku ako aj sám napísal. ,, Nie som nostalgický a mám zmysel pre budúcnosť, ktorá prestupuje mojou módou.´´

V roku 1982 sa po prvý krát výrazne zapísal do análov módy, kedy prišiel na trh s úplne novým materiálom, "drôtenou tkaninou". Bolo to vlákno Lycra, ktoré na tele pôsobilo ako tekuté zlato. V tomto roku získal aj talianskeho módneho Oscara ( L´Occhio d´Oro) za najlepší design dámskeho oblečenia. V neposlednom rade sa začala značka Versace konečne formovať do finálneho celku, nakoľko súrodeneckú dvojicu doplnila sestra Donatella, ktorá predstavovala múzu pre Gianniho.

Versace bol prvý návrhár, ktorý použil denim v kolekcii vysokej módy čo pohoršilo hlavne francúzke osadenstvo. Vyrábal drahé oblečenie, ale nikdy neprestal byť aj ľudovým tvorcom. Jeho tričká si mohli (bolo treba pošetriť) aj iní ľudia ako z vysokej spoločenskej vrstvy. Dopyt po nich bolo názorne vidno aj na kopírovaní týchto kúskov, zatiaľ čo ostatný designéri ostali v tomto, nie tak úplne chcenom smere zanedbávaní.

Versacemu sa darilo a svedčil o tom jeho márnotratný životný štýl. Pošuškávalo sa o jeho spolupráci s mafiou. V roku 1994 bola firma Versace zažalovaná, že cez svoje zmluvy prali špinavé peniaze mafie.

15. júla 1997 bol Gianniho Versace postrelený pred jeho vilou v Miami. Zomrel pri prevoze do nemocnice. Oficiálne informácie tvrdia, že jeho vyhasnutý život má na svedomí istý Andrew Cunan avšak jeho motív je dodnes neznámy. Ako hovorí jedno sicílske porekadlo ,,dobrý svedok, je mŕtvy svedok´´. Okolo Gianniho smrti koluje veľa historiek a špekulácií. Ako to v inkriminovaný deň naozaj bolo vie iba Andrew a Gianni.

 

Autor: Ľubomír Kosa

Prečítané: 10310x
Späť hore