Game of Thrones: Leto sa blíži. Poďte do Chorvátska

Mánia Game of Thrones, či pre mnohých slovenských divákov Hra o tróny, zachvátila, zdá sa, celý svet.

V napätí odrátavame dni do 16. apríla, kedy šialenstvo vypukne znova a seriál s najväčším počtom úmrtí na epizódu nás opäť zavedie do sveta Essosu a Westerosu. Najzažranejší fanúšikovia budú opäť porovnávať s knihou a neveriacky krútiť hlavami nad ďalšími prekvapeniami, ktoré si pre nich tvorcovia pripravili. Spolu s ostatnými budú potom hltať každučkú sekundu a týždeň do nového dielu sa bude ťahať ako dlhý ako rok. Nuž a G. R. R. Martin sa zatiaľ bude spokojne uškierať popod fúzik a ďalej odďaľovať vydanie novej knižky. Stihne dokončiť príbeh, ktorý je miestami až príliš skutočný? Čakanie na seriál i knihu navrhujeme skrátiť napríklad takým plánovaním dovolenky. Že sme sa zbláznili? Nebojte sa. Keď už ten príbeh tak milujeme, dovolenka by mala byť tematická. Vyberte sa „na klasiku“ do Chorvátska a doprajte si dobrodružstvo v podobe GoT.

Kde sa vlastne natáča?

Hlavné mesto siedmych kráľovstiev King’s landing (česky: Královo přístaviště) akoby Dubrovníku z oka vypadlo. A nie je to náhoda. Krásne historické mesto hľadali tvorcovia dlho, no keď našli, ostali v nemom úžase. V Dubrovníku nájdeme i iné mestečko z Game of Thrones, a tým je Qarth použité v druhej sérii. Dubrovník je teda „mesto dvoch miest“ a na ceste do Chorvátska by ho nemal obísť žiaden fanúšik Piesne ľadu a ohňa.

Ďalším mestom, ktoré sa dostalo na obrazovky krvavého seriálu je obľúbená dovolenková destinácia Split, kde sa začalo natáčať vo štvrtej sérii. Mnoho miestnych Chorvátov sa dokonca dostalo do filmu ako komparz, možno sa vám s tým radi pochvália. V Splite neopomeňte hlavne Diokleciánov palác postavený rímskym cisárom Diokleciánom. Dnes patrí k pamiatkam UNESCO a natáčali sa tu i scény najnovšej série.

V scenérii Hier o život nechýbal ani chorvátsky národný park Krka pomenovaný po rieke, ktorá cez neho tečie. Svojmu riečnemu menu robí česť najmä ohromujúcim počtom vodopádov a jazier. Ak si nájdete čas, zabehnite sa tiež pozrieť do mestečka na juhu Chorvátska menom Ston, kde nájdete „európsky čínsky múr“ a ktoré bolo tiež poctené niekoľkými zábermi úspešného seriálu.

Ako na to?

Prehliadky po jednotlivých miestach, vstupy na filmové scény spolu so sprievodcom napríklad v angličtine viete zakúpiť v rôznych balíčkoch služieb. Ceny exkurzií sa rôznia i podľa dĺžky ich trvania a začínajú sa už na 50 eurách za osobu. Niektoré prehliadky zahŕňajú i ubytovanie, no tam sa už bežný človek naozaj nedoplatí. I my odporúčame ísť radšej na vlastnú päsť a ubytovanie si zabezpečiť napríklad cez internetovú stránku. Prehliadky si potom môžete organizovať i sami, obzvlášť ak sa vyberiete i do prírody a budete hľadať scenériu z vašich obľúbených záberov. V Splite a Dubrovníku si však doprajte profesionálne exkurzie, budú to stopercentne dobre minuté peniaze.

Ešte váhate?

Nechápem prečo. Ale v poriadku, ešte jeden pádny dôvod pre vás mám. Najmä ak patríte k tým, ktorí so svojimi polovičkami drahé dovolenky v horúčavách nemôžu vystáť. Chorvátsko je jednak pomerne blízko, jednak tam je slovenské more a navyše je lacnejšie ako mnohé dovolenkové destinácie. Má všetky dovolenkové výhody pre milovníkov klasických dovoleniek. A navyše má Hry o tróny.

Počkať... práve som samu seba presvedčila, že toho roku dovolenkujem v Chorvátsku.

Takže určite neváhajte a začnite plánovať parádnu jazdu do sveta, kde vládne Železný trón. V lete sa vám tak určite podarí spojiť príjemné s ešte príjemnejším a doprajete si zážitkov i slnečnej dovolenky

Write a comment...
0 awesome comments!

Related items