
Myšlienka cestovať po celom svete je zaujímavá, ale občas potrebujeme niečo navyše, inšpiráciu. Pozrime sa na zoznam svetového dedičstva UNESCO, môžeme vidieť úžasné poklady s kultúrnym a historickým významom.
Do tohoto zoznamu patrí aj terakotová armáda z 3. storočia p.n.l. ktorú nesmiete obísť pri návšteve Číny.
UNESCO - Organizácia OSN pre výchovu, vedu a kultúru
Mauzóleum prvého čínskeho cisára dynastie Čchin
Miesto: Čína
Najlepší čas na návštevu: marec - apríl
Hrobka bola objavená v roku 1974 roľníkom, ten sa pri kopaní studne prepadol priamo medzi vojakov v plnej zbroji. Hrobka bola vyhĺbená a odhalila tisícky sôch starovekých bojovníkov, ďalšie tisíce sa nachádzali v okolitých kopcoch.
Sám cisár nariadil výstavbu hrobky v čase keď jeho moc dosahovala vrchol, približne v roku 246 p.n.l. Na hrobke pracovalo 700.000 pracovníkov celé desaťročia aby vytvorili miesto posledného odpočinku pre cisára a ako aj tisíce bojovníkov, lukostrelcov a koní zoradených podľa vojenských hodností a povinností.
Všetci pracovníci, ktorí sa podieľali na výstavbe hrobky v nej boli aj pochovaní, údajne pre udržanie tajomstva. Hrobka bola tiež zabezpečená množstvom pascí pre prípadných vykrádačov hrobov.
Čo robiť na mieste:
Navštívte oficiálne múzeum terakotových bojovníkov a koní. Tu máte armádu z prvej ruky, k dispozícii sú štyri vyhĺbené jamy pre prehliadku, 20.000 štvorcových metrov je určite silným lákadlom. Na mieste nájdete 1087 bojovníkov, 8 bojových vozov a 32 koní. Lávky umožňujú návštevníkom prechádzať ponad armádu a sú určené aj boxy pre detailné pozorovanie. To, že pozorovať môžete celé hodiny ale i dni niet pochýb, každá socha bojovníka je autentická a každá ukrýva svoje tajomstvo. Tajomstvom ostáva cisárove posolstvo, ktoré v armáde zachoval, výraz tvárí bojovníkov dodnes nechcú prezradiť ani oficiálny sprievodcovia. Jednoduchý preklad skrytých desiatich typov tvárí znamená: Pozorne si prezri vojakov v chodbách a rozlúšti skryté tajomstvo slnka a boha, tajomstvo, ktoré siaha až do počiatku času.
Čo je špeciálne:
Zbierka ponúka pohľad na začiatok života Číny tak, ako ju poznáme dnes. Nástroje, zbroj a zbrane ukazujú, ako vyspelá táto civilizácia bola. Niektoré artefakty sú pochromované, západný svet objavil túto metódu až 17. až 18 storočí. Každý bojovník má jedinečnú tvár, zbroj a brnenie. Spolu s veľkosťou armády je možné, že vojsko je presnou replikou cisárovej armády.
Fakty:
Prvý cisár mal iba 13 rokov keď nastúpil na trón a na jeho hrobke pracovalo 700.000 ľudí.
Viac informácii nájdete na stránkach terakotovej armády
Zdroj: justluxe.com, wikipedia