Skip to main content

Bergenské fjordy – rozkvet farieb a života v srdci nórskej prírody

| Manworld.sk | Cestovanie

Ak sa pozrieme na nórske fjordy na vlastné oči, neváhali by sme tento fenomén označiť za ôsmy div sveta. Neuveriteľná príroda, hmla, hlboké tajomné vody, ohromujúce vodopády - to všetko sú poznávacie znaky Nórska. Tieto úzke, hlboké cesty a útesy so snehom na vrchole sú príťažlivé pre turistov a cestovateľov zo všetkých kútov sveta. Môžete tam vidieť krajiny, ktoré fotoaparát nikdy nezachytí. Väčšina nórskych fjordov je turistom prístupná a výlety loďou sú obľúbeným spôsobom, ako si vychutnať ich krásu. Na niektorých miestach však môžu byť obmedzenia z dôvodu ochrany prírody alebo iných faktorov.

Bergen – druhé najväčšie mesto Nórska

Bergen je známy svojou historickou architektúrou, farebnými domami a kultúrnymi podujatiami vrátane festivalov, divadiel a múzeí. Mesto sa nachádza v malebnej pobrežnej oblasti obklopenej fjordmi a horami, čo z neho robí atraktívnu turistickú destináciu, je veľmi útulné a čisté. Všade je veľa parkov, lodí a obchodov so suvenírmi. V centre Bergenu sa nachádza nábrežie Bryggen, ktoré je zapísané na zozname svetového dedičstva UNESCO. Je to skutočná historická perla, ktorú tvoria farebné drevené budovy postavené v tradičnom škandinávskom štýle, ako aj rybí trh s čerstvými morskými plodmi, ktorý je jednou zo zaujímavostí, ktoré nájdete na každej webovej stránke o meste. Nachádza sa tu množstvo expozícií morských živočíchov, ako sú morskí ježkovia, kraby, homáre, rôzne druhy rýb, krevety, ustrice a mnoho ďalších.

Bergen je domovom turistických trás, na ktorých môžete zažiť atmosféru tajomnej prírody a pešo preskúmať každý kúsok zeme. Vydanie sa na celodenný výlet po kľukatých chodníkoch divočinou vám pomôže odpútať sa od problémov a od digitálnych technológií, pretože nie vždy je k dispozícii pripojenie, a už vôbec nie internet.

Nórske trate patria medzi najúžasnejšie železničné cesty na svete

Cestujúci sú svedkami neustále meniacej sa panorámy, ktorá sa odhaľuje cez okná vlaku. Vysoké hory pokryté snehom, zelené lúky a modré vody fjordov tvoria dokonalý obraz nórskej prírody. Nórsko vyniká aj vo svojej železničnej infraštruktúre, ktorá je spoľahlivá a dobre udržiavaná. Pravidelné spoje spojili aj odľahlé oblasti krajiny, čo vytvára pre obyvateľov a návštevníkov možnosť objaviť krásy krajiny v pohodlí vlaku.

Čo sa týka suvenírov, mnohé z nich súvisia s dažďom. Bergen je neuveriteľne daždivé mesto. Preto sú najobľúbenejšími suvenírmi odtiaľto dáždniky, pršiplášte a gumáky. A, samozrejme, nezaobídeme sa ani bez tradičných suvenírov - teplých svetrov so sobmi, trollmi a loďami, ako aj miestnych pochúťok, magnetiek a alkoholu.

Druhé najväčšie mesto v Nórsku je skvelým miestom na predĺžený víkendový výlet alebo dovolenku v meste. Nádherné fjordy, vodopády, škandinávska architektúra a prehliadka pamiatok - to všetko dohromady vytvára úžasný zážitok a nádherné spomienky.

Návšteva Bergenu bola nepochybne jedným z vrcholov tohto roka. Užite si Bergen, jedno z najúžasnejších miest v Európe, a nezabudnite dáždnik.

Autorka: Oleksandra Skliar

Fotografie: Oleksandra Skliar

Prečítané: 701x
Späť hore