Skip to main content

10 najobľúbenejších exotických destinácií Slovákov

| Manworld.sk | Cestovanie

Slovenskí turisti si v tomto roku kúpili o 70 % viac zájazdov do exotických destinácií, než v rovnakom období minulého roka. Najobľúbenejšia je dovolenka na Kapverdských ostrovoch, ktorú volí 54 % turistov.

Vyplýva to z aktuálnych štatistík cestovnej agentúry Invia. Pri výbere exotickej dovolenky však turisti často nakoniec zvolia inú destináciu, než ktorú mali pôvodne v pláne. Dôvodom sú mylné predstavy o cenách a podmienkach v rezortoch.

K najvyhľadávanejším cieľom slovenských turistov v tohtoročnom zimnom období patria Kapverdské ostrovy, Kanárske ostrovy a Spojené arabské emiráty. Tieto tri destinácie tvoria tri štvrtiny všetkých predaných exotických pobytov cestovnej agentúry Invia. Medzi typické exotické destinácie so stálym dopytom patrí Dominikánska republika, Kuba, Srí Lanka, Maledivy alebo Keňa. Do budúcnosti možno očakávať nárast podielu predaja dovoleniek do Mexika, ktoré rozširuje ponuku pre slovenských turistov.„Kapverdské ostrovy sú skôr menej známou destináciou. Turisti túto lokalitu nehľadajú priamo, ale po oboznámení o jej kvalite a dostupnosti často volia Kapverdy pred inými destináciami. Dokladajú to štatistiky, aktuálne registrujeme v prípade Kapverdských ostrovov podiel predaja 54 %, ale dopyt je len 19,5 %,“ uviedol Ivan Šidla, marketingový manažér cestovnej agentúry Invia, ktorá je najväčším predajcom zájazdov na slovenskom internete. „Naopak je tomu v prípade zájazdov so Spojených arabských emirátov, o ktoré sa zaujíma 48 % zákazníkov. Klienti majú často nereálne predstavy o cene a službách v tejto destinácii. Preto po preskúmaní ponuky často preferujú dovolenku v Egypte, Maroku alebo na Kanárskych, respektíve Kapverdských ostrovoch,“ doplnil Šidla.
Najväčší dopyt po exotických dovolenkách je tradične na obdobie vianočných sviatkov a na Silvestra, Slovenskí turisti zároveň vyhľadávajú exotické pobyty v období jarných prázdnin, ktoré budú prebiehať od 14. februára do 7. marca 2014. Celosvetovo je potom najväčšia obsadenosť hotelov v exotických destináciách od 21. januára do 20. februára, na tento termín pripadajú oslavy Nového čínskeho roka. Nedostupné sú obzvlášť destinácie v Indickom oceáne, a to Maledivy, Maurícius, Seychely či Thajsko.„Hlavná sezóna zimných exotických dovoleniek prebieha od októbra do apríla. Tradične sú najviac vypredané pobyty počas vianočných sviatkov, ale tiež v období školských prázdnin od februára do polovice marca. V týchto mesiacoch totiž prebiehajú prázdniny v školách vo väčšine krajín západnej Európy. Dovolenku v týchto termínoch je treba plánovať s dostatočným predstihom a rezervovať voľné kapacity,“ upozornil Ivan Šidla z cestovnej agentúry Invia.10 najobľúbenejších exotických destinácií

Exotické destinácie

Podiel na predaji 2013

Kapverdské ostrovy

54 %

Kanárske ostrovy

12 %

Spojené arabské emiráty

9 %

Thajsko

7 %

Dominikánska republika

6 %

Kuba

4 %

Maledivy

3 %

Srí Lanka

1,5 %

Mexiko

1 %

Keňa

1 %

Zdroj: Štatistiky Invia

Prečítané: 11621x
Späť hore