Skip to main content

Ušetrite 28 % energie a 50 % vody: 5 chýb v umývaní riadu, ktoré stoja veľa peňazí

| Manworld.sk | Bývanie

V dnešnej dobe musíme šetriť, kde sa len dá. Najmä v prípade vody a energií je v súčasnosti hľadanie úspor ideálne riešenie, ako predísť nepríjemným prekvapeniam pri vyúčtovaní. N

ašťastie existuje jedna veľmi jednoduchá cesta - prechod na umývačku riadu, ktorá sa správne používa.

Umývanie riadu v umývačke riadu spotrebuje v priemere o 50 % menej vody a o 28 % menej energie ako ručné umývanie. Aby to však bolo možné, je potrebné vyhnúť sa niektorým chybám, s ktorými vás zoznámime.

Nesprávna inštalácia umývačky riadu plytvá energiou

Ak z rôznych dôvodov vaša voľba padla na ekonomický model modernej umývačky riadu Miele, aby vám poskytla výrobcom deklarované výhody, musí byť zvolený typ zariadenia aj správne nainštalovaný.

Najhoršie možné miesto je hneď vedľa chladničky. Keďže umývačky riadu pri umývaní vždy vydávajú teplo, chladnička by zbytočne spotrebovala dodatočnú energiu na udržanie vášho jedla v potrebnom chlade, ak by bola umývačka hneď vedľa nej.

Predumývanie riadu je zbytočné

Je to vlastne úplne logické, no mnohí sa toho stále nedržia. Ak umývate riad v umývačke riadu, nemusíte ho predumývať, pretože sa tým zbytočne plytvá vodou. Ak umývačku správne naplníte, použijete správny program a použijete správne množstvo čistiaceho prostriedku, väčšinou si môžete byť istí, že váš riad bude čistý aj bez ručného predumývania. Na druhú stranu sa obávané zvyšky jedla zachytia v špeciálnom sitku, ktorým každá jedna umývačka riadu spolu s kvalitným tesnením na mieru určite disponuje.

Nesprávne naplnenie

Ak ste si po príprave chutného jedla v úspornej Miele rúre doplnili zásoby energie, je čas použitý riad poumývať. Aby bolo ale využitie umývačky riadu na tento účel skutočne efektívne, je potrebné ju aj správne naplniť, čo mnohí stále podceňujú.

Vedeli ste napríklad, že do hornej priehradky zvyčajne patria okrem šálok a pohárov aj misky? Bývajú znečistené len mierne, spodná priehradka by mala byť vyhradená pre silnejšie znečistené taniere, hrnce a podobné náčinie.

Nesprávne dávkovanie umývacieho prostriedku

Správne dávkovanie umývacieho prostriedku, leštidla a soli do umývačky pomáha nielen šetriť peniaze, ale aj chrániť životné prostredie. Pretože až príliš často dochádza k úplnému predávkovaniu umývačky čistiacim prostriedkom.

Na druhej strane, ak do umývačky nedáte dostatok čistiaceho prostriedku, nedávate pozor na leštidlo a soľ, riskujete, že riad nebude čistý. Ak sa potom musí opláchnuť, zbytočne to stojí aj vodu, energiu a prací prostriedok – skrátka - ďalšie peniaze.

Mimochodom, vedeli ste, že prášok má tendenciu sa ľahšie dávkovať ako tablety. Na jedno umytie je v priemere potrebných asi 20 gramov, pri menšom znečistení stačí menšie množstvo. Ak si kúpite hromadné balenia, môžete ušetriť aj množstvo odpadu z obalov.

Použitie nesprávneho programu umývačky riadu plytvá energiou

Znie vám krátky program dobre? Nie, ak chcete šetriť vodou a energiou. Eco program trvá dlhšie, ale znižuje spotrebu vody a šetrí energiu. Voda sa až tak nezohrieva. Na druhej strane pri kratších programoch musia stroje ohrievať vodu na vyššie teploty, a preto vyžadujú viac elektriny. S programom Eco ušetríte približne tretinu elektrickej energie v porovnaní s automatickým programom.

Len pri veľmi silne znečistenom riade je lepšie nastaviť vyššiu teplotu. Zmysluplné je aj opláchnutie samotnej umývačky riadu pri vyššej teplote asi raz za mesiac – kvôli hygiene.

Zdroj obrázka: Malikov Aleksandr/Shutterstock.com

Prečítané: 306x
Späť hore