Skip to main content

Bager, minibager, kolesový bager: kedy staviť na ktorý?

| Manworld.sk | Bývanie

Keď sa povie bager, väčšina ľudí si predstaví robustný stroj ramenom a lyžicou na pásovom podvozku. Nemusí to však byť vždy pravda, bagre sa totiž vyrábajú v rôznych vyhotoveniach, pričom každé má svoje určenie, výhody i nevýhody. V článku vám predstavíme najbežnejšie z nich.

„Klasický“ bager

Správne sa mu hovorí rýpadlo, pričom ide o stroj väčšinou vybavený pásovým podvozkom a pracovným nástrojom v podobe podkopovej lyžice. Bager je základný pracovný stroj na akomkoľvek stavenisku. Využíva sa na výkopové práce, prípravu terénu, ale aj premiestňovanie sypkých materiálov. So správnym príslušenstvom ho však môžete použiť aj na demolačné práce, rozbíjanie skál, premiestňovanie pevných materiálov či bremien atď.

Bagre môžeme rozdeliť podľa viacerých kritérií. Tým najzákladnejším je hmotnosť – klasické bagre začínajú na 12 t a končia niekde okolo 100 t (menšie varianty sa nazývajú minibagre, pozri nižšie v článku). Platí, že čím ťažší bager je, tým je jeho konštrukcia robustnejšia a jeho hydraulika výkonnejšia. Ťažšie bagre teda majú väčší objem lopaty a zvládnu náročnejšiu prácu.

Ďalším kritériom bagrov (rýpadiel) je max. rypná hĺbka a max. dosah. Okrem modelov s bežným dosahom môžete siahnuť aj po rýpadlách s predĺženým dosahom (môže byť až dvojnásobný). Špeciálnym prípadom sú demolačné rýpadlá, ktoré sú konštruované, aby dosiahli do čo najvyššej výšky.

Minibager

Minibagre sú v podstate zmenšenou verzou klasických bagrov. Majú menšie rozmery, hmotnosť a tým pádom aj menej výkonné motory a hydrauliku. Zvládnu teda menej náročné práce než ich väčší „súrodenci“. Rovnako ako oni sú vo väčšine prípadov vybavené pásovými podvozkami, ktoré však vďaka menším hmotnostiam minibagrov zaťažujú povrch omnoho menej.

Aj pre minibager je štandardným pracovným nástrojom podkopová lyžica. Väčšina minibagrov je však kompatibilná aj s inými druhmi lyžíc či nástrojov – obľúbené sú napr. hydraulické kladivá na demolačné práce, zemné vrtáky na osádzanie pilierov či drapáky na presúvanie dreva, rúr a pod.

Obrovskou výhodou minibagrov je ich obratnosť a kompaktné rozmery – z hľadiska hmotnosti začínajú pod 1 t a končia niekde okolo 10 – 12 t. Často sa teda používajú pri prácach na stiesnených pozemkoch, najmenšie modely dokonca prejdú aj cez bežné 80 cm dvere a môžu tak pracovať v interiéroch. Minibagre ponúka takmer každá požičovňa stavebných strojov.

Kolesový bager

Bežné bagre (rýpadlá) sú vybavené pásovým podvozkom. Jeho výhodou je vynikajúca priechodnosť terénom (či už ide o piesok, blato alebo sneh) a tiež vynikajúca stabilita stroja. Pásy sa však „nemaznajú“ s povrchom pod strojom, dokážu teda poškodiť nielen trávnaté porasty, ale aj cesty a chodníky.

Na citlivé povrchy, napr. v mestskej zástavbe, sa viac hodia kolesové rýpadlá. Okrem šetrnosti k povrchu sú menej náročné a tým aj lacnejšie na údržbu. Na rozdiel od pásových rýpadiel, pre ktoré je typické slimačie tempo, sa kolesové dokážu presúvať rýchlosťou aj vyše 30 km/h.

Kolesový rýpadlo-nakladač

Rýpadlo-nakladače (niekedy sa nazývajú aj traktorbagre) sú univerzálne stroje, ktoré môžete často vidieť na menších až stredne veľkých staveniskách. Používajú sa na zemné práce malého a stredného rozsahu – na úpravu terénu, manipuláciu so zeminou, ale aj na výkopové práce, rekonštrukciu ciest či chodníkov atď. Sú ideálne aj na manipuláciu so sypkými materiálmi ale aj pevnými bremenami, odstraňovanie sutín, odhŕňanie snehu, odstraňovanie krovia a porastov.

 

Základom rýpadlo-nakladačov je kolesový podvozok s riadenou prednou alebo zadnou nápravou, prípadne tzv. lomený rám s natáčaním pomocou hydraulických piestov na stredovom kĺbe. Ich výhodou je už spomenutá univerzálnosť, keďže dokážu zastúpiť dva stroje – menšie rýpadlo i menší nakladač.

Prečítané: 1092x
Späť hore