Najpoužívanejšie skratky v online komunikácií

| Manworld.sk | Biznis

Pri surfovaní po internete, ako aj pri komunikácií na sieti sa často stretáme s rôznymi skratkami. S niektorými sme sa už tak vžili, že ich bežne používame, s inými sa stretáme len sporadicky. Ale úprimne, ruku na srdce, môžete si povedať, že ich poznáte všetky? A používate ich správne?

Drvivá väčšina skratiek má svoj pôvod v anglickom jazyku, preto možno nie sú pre všetkých bežne zrozumiteľné. Mladší čitatelia ich budú poznať možno všetky, pričom tí starší sa s niektorými, asi ani nestretli.

Pre ľahšiu prehľadnosť si ich rozdelíme do pár skupín:

  • Emailová komunikácia

Do našej prvej skupiny môžeme zaradiť skratky, ktoré sa nám automaticky vytvárajú v hlavičke emailu, keď niekomu odpovedáme na správu, prípadne chceme niekomu pre posielať email.

RE (reply) odpoveď na email – ide asi o najpoužívanejšiu automatickú skratku všetkých dôb v elektronickej emailovej komunikácií. Táto skratka sa zobrazí vždy pri odpovedaní na email.

FWD (forward) preposlaný email – pri bežnej komunikácií sa s touto skratkou asi tak často nestretnete, ale ak robíte v nejakej väčšej firme, budete sa s ňou stretať na dennom poriadku. Ako aj s tromi nasledujúcimi.

Ak nám niekto v správe napíše ASAP (as soon as possible) – znamená to, že od nás požaduje odpoveď alebo vybavenie nejakej úlohy ihneď ako to pôjde. Ak dostaneme od svojho šéfa v správe EOD (end of day) tak pravdepodobne budeme musieť potiahnuť nadčas, znamená to totiž, že úlohu musíme vybaviť do konca daného pracovného dňa.

FYI (for you information) pre info – slúži na označenie emailu, ktorý Vám niekto pre posiela len tak pre vaše informovanie.

 

  • Skratky v článkoch a popisoch videí

V článkoch alebo v popisoch videí na youtube sa často vyskytujú skratky ako DIY alebo FAQ, viete čo znamenajú?

Prvá zo spomínaných skratiek DIY (do it yourself) nám odhaľuje, že článok/video je určené pre zručnejších ľudí, nakoľko v ňom ide o postupy na výrobu rôznych handmade výrobkov, či o vychytávky pre domácich majstrov.

Ak sa nám pri článku zobrazí skratka NSFW a sme v práci, mali by sme rýchlo takúto stránku opustiť, aby sme predišli nepríjemnostiam. NSFW (not safe for work) – nevhodné pre pracovné prostredie.

Nasledujúca skrátka NFK slúži ako pomoc pri rodičovskej kontrole, nakoľko znamená – (not for kids) nevhodné pre deti.

Skratky FAQ a Q&A nás upozorňujú na časť článku, v ktorej nájdeme informácie a pomocnú ruku. Na danom mieste sa uvádzajú odpovede na často kladené otázky.

FAQ (frequently asked questions) – často kladené otázky

Q&A (questions and answer) – otázky a odpovede

Ak dôjdeme na koniec článku alebo videa a natrafíme tam, na tri písmenka – TBC (to be continue), tak sa môžeme tešiť na ďalšie pokračovanie. Za chvíľku sa objaví nový diel.

Keď sa nám pri načítavaní stránky objaví N/A (not available), tak naopak zas máme smolu. Článok alebo video bol poškodené, alebo administrátorom zmazané.

 

  • Skratky používané v konverzáciách na sociálnych médiách a v diskusných fórach

Každý z nás, ktorý je registrovaný na nejakej sociálnej sieti, sa už určite stretol minimálne s týmito skratkami. Prvé dve nám označujú dve veľké sociálne siete FB (facebook) a IG (instagram).

Ak chceme niekoho na sociálnej sieti označiť, tak použijeme znak zavináča @ a následne uvedieme meno/nick dotyčnej osoby. Vo väčšine sieti stačí napísať len pár písmen a systém Vám sám navrhne mená na automatické doplnenie mena.

V konverzácií mladých ľudí často natrafíme na skratky ako LOL a OMG. Prvou skratkou nám chatujúci človek oznamuje, že sa na niečom dobre zabáva - LOL (laughing out loud) – nahlas sa smejem. S druhou vyjadruje svoje pohoršenie – OMG (oh my god) – ó môj bože.

Pri zhrození z niečoho, sa dajú použiť rôzne alternatívy týchto dvoch skratiek. WTHIT (what the hell is this?) čo do pekla to je? sa používa v rámci slušnosti. Ak chceme napísať niečo menej slušné, tak používame WTF (what the fuck), prípadne F (fuck).

 

Okrem týchto skratiek sa ešte často v komunikácií stretneme s nasledujúcimi:

BTW (be the way) – mimochodom, keď do diskusie chcem pridať niečo menej súvisiace

BRB (be right back) – hneď budem späť, pri chvíľkovom odbehnutí od počítača

THX (thanks) – vďaka

YW (you are welcome) – zdvorilostná odpoveď na ďakujem - nie je začo

AFAIR (as far as I remember) – pokiaľ si pamätám

PM (privat message) – súkromná správa

MMT moment

NZ – niet začo

Ak si zapamätáte tieto skratky, už nebudete pôsobiť v diskusiách a na chatoch, ako dinosaurus za počítačom. :-)

Autor: Peterkub

Prečítané: 1258x
Späť hore
Vyberáme

Na čo nezabudnúť pred nákupom zásnubného prsteňa

Keď si kupujeme nový telefón, alebo napríklad auto, tak si zháňame čo najviac informáci...

Film Mareka Slobodníka Afrika na Pionieri dnes vstupuje do kín

14 januára 2017 vyrazilo päť Slovákov na čele s cestovateľom Marekom Slobodníkom z Bans...

Táto excelentná novinka od Apple ťa bude stáť 14 000 dolárov!

Nová špičková pracovná stanica iMac od Apple sa chváli šialeným výkonom ale aj cenou. ...

Vytvorila digitálna agentúra MW media s.r.o. www.mwmedia.sk | www.mwshop.eu | www.123web.sk